Ketoral Şampuan Hakkında Merak Edilenler

Saç derisinde başlayan kızarıklıklar ile birlikte ortaya çıkan kabuklanma şikayeti dermotoloji bölümüne muayene olmaya gittiğiniz zaman seboreik dermatit hastalığına yakalandığınızı söyler ve Ketoral şampuan ilacını reçetenize yazarlar. Fakat bu egzama ilacı hakkında hiç bir doktor genel bilgilendirme yapmaz. Sebebi ise içerisinde ful kimyasal etken maddeler yer almaktadır ve uzun vadede kafa derisinde kalıcı hasarlar bırakmaktadır. Bu sebepten ötürü bizde bu yazımızda uzman doktorların dahi açıklığa kavuşturmadığı Ketoral egzama şampuanı ile ilgili merak edilen tüm soruları yanıtlacağız. Egzama şampuanının üretim amacından bahsederek sizlere sağlayacağı faydaları ve zararları dile getirdikten sonra eczane fiyatları ile alakalı da bilgi verip yazımıza nihayet vereceğiz. Şimdi dilerseniz, eczanelerde satılan ketoral şampuan hakkında merak edilenler bilgiler ile yazımıza başlayalım.
Ketoral, saç derisinde meydana gelen seboreik dermatit hastalığın tedavisinde kullanılan ketokonazol etken maddesi içeren kimyasal şampuandır. Dermatoloji uzmanları kısa vadede geçici çözüm niteliğinde önerdiği ketoral egzama şampuanını, seboreik dermatitin kalıcı olarak tedavi olarak görmez. Çünkü hiç bir kimyasal içerikli ürün düzenli kullanım yapıldığı zaman bir hastalığın tedavisinde kullanılmaz. Yalnızca saçınızın uzun bir süre egzama mantarlarından arınmasını sağlayarak kaşıntıları azalmaktadır. İlerleyen süreç içerisinde kendini tekrar etmesi durumunda yeniden kullanılma ihtiyacı doğar.
Ketoral şampuan pityriasis capitii ve versicolor enfeksiyonlarından saç derinizin zarar görmemesi için kullanılan ve ilaç statüsünde yer alan medikal üründür. Ketoral’i uzun vadede kullanmanız durumda saçınızın yapısına, ph dengesine ve nem oranına ciddi anlamda olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bundan dolayı ketoralı tavsiye eden dermatologların tamamı; 15 ile 21 gün süre ile kullanılmasını ön görmektedir.

Ketoral Şampuan Ne İşe Yarar?

Seboreik dermatitin saç derisinde oluşturduğu zararlı malessezia mantarını öldürerek deri kabuklanmaması için kullanılmaktadır. Kısacası saç derinizde yer alan tüm zararlı egzama mantarlarını temizleme görevini üstlenmektedir. Medikal bir şampuan olduğu için egzamayı saçınızdan temizlerken saç dökülmelerine de yol açmaktadır. Endişe edilecek boyutlarda dökülmeler meydana gelmesede bile, seyrek saçlarda ürünün yan etkisi kendini belli etmektedir.

Ketoral egzama şampuanı yalnızca egzama hastalığında kullanıldığı için kepek karşıtı sorunlarınızı tedavi etmez. Bunun için yine uzmanların tavsiye ettiği QL egzama ve kepek karşıtı şampuanlardan satın alabilir ya da eczanelerde satılan seboreik dermatit şampuanlarına göz atabilirsiniz.

Ketoral şampuanın faydaları;

Bilimsel olarak etkisi kanıtlanmış Ketoral şampuanın düzenli olarak kullanılması durumunda saç egzamasına karşı sağladığı faydalar şunlardır;

  • Saç derisinizde bulunan zararlı Malessezia mantarlarını öldürerek kaşıntıları azaltır.
  • Kabuklanma ve kızarıkları ortadan kaldırır.
  • İlk kullanımdan itibaren %90 oranında olumlu sonuç verir ve saç kıran hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Belirtilen 3 madde haricinden klinik test verilerine göre Ketoral şampuanın sağlayacağı fayda bulunmamaktadır. İnternet üzerinde egzama şampuanı Ketoral ile ilgili yazılan tüm bilgilerin doğruluğu kesin değildir. Bu sebepten dolayı Google arama motorlarında Ketoral seboreik şampuan ile alakalı yazılanlara inanmayınız.

Yan etkileri nelerdir?

Eczanelerde satılan kimyasal şampuanlarda olduğu gibi Ketoral’ın da bilinen yan etkileri mevcuttur. Bunlar ise çoktan aza göre müşteri deneyimleri sonucunda şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Saç köklerinde açılma, dökülme
  • Yoğun kepeklenme ve pullanma
  • Saç tellerinin sertleşmesi
  • Saç derisinin sararması
  • Kafa tasının sürekli olarak kaşınması

Ketoral egzama şampuanını kullananların yorumları arasında bizlere gelen şikayetler arasında yer almaktadır. Ketoral şampuanın yan tesirleri kişiden kişiye ve metabolizmaya göre farklılık gösterebildiği için her insan farklı komplikasyonların meydana gelmesi son derece normaldir.

Kimyasal İçerikli Ketoral şampuan nasıl kullanılır?

Ketoral seboreik dermatit şampuanını günde bir defa olmak suretiyle 15 gün boyunca kullanıyorsunuz. Saçlarınızda 2 dakika boyunca bekleterek egzama bölgelerine yedirerek kullanmanız tavsiye edilir. Lokal etkili antimikotik şampuan olduğu için egzama bölgelerine yoğunlukla uygulamanızı öneriyoruz.

Ketoral biyomedikal şampuanlar sınıfına da girdiği için bu ürünle birlikte temizleyici şampuan kullanmanız yasaktır. 15 günün sonuna kadar duş alırken veya saçınızı günlük yıkarken yalnızca ketoral kullanmanız şarttır. Aksi halde tedavinizden alacağınızın olumlu sonucu %50 oranında etkilemektedir.

Ketoral şampuan kullandıktan sonra birkisel özlü egzama şampuanlarına geçiş yapmalısınız. Kimyasal medikal şampuanlar kısa vadede etki ettiği için ilerleyen dönemlerde seboreik dermatitle karşılaşmanız çok yüksektir. Bu sebepten dolayı eczanelerde satılan bitkisel egzama şampuanları ile uzun vade de egzama sorununu kökten çözebilirsiniz.

Seboreik dermatit Ketoral’in içeriği nelerdir?

Ketoral egzama şampuanın kimyasal içeriği; 20 mg Ketokonazol (Boyar madde: Eritrosin, Koruyucu: Biopure 100)’dan oluşmaktadır. Köpürmeye ve saç derisini temizlemeye yönelik zararsız yardımcı etken maddelerde bulunmaktadır.

Ketoral şampuanın kimyasal içeriği Konazol ile benzerdir. Ortalama 2 veya 3 ana etken madde, 4 tane ise yardımcı etken maddeden oluşmaktadır. Sağlık Bakanlığı kimyasal içerikli şampuanların bir çoğunda Ketokonazol kullanılmasına belirli oranda izin vermektedir. %2’nin üzerinde Ketokonazol kullanılan şampuanların piyasada satışı yasak olup kullanılması da son derecede tehlikedir.

Ketoral şampuanın eczane fiyatı

Eczanelerde satılan Ketoral şampuanın fiyatı 20.50 kuruştur. 2021 yılı eylül ayı için geçerli olan bu fiyattan tüm eczanelerden satın alabilirsiniz. Bazı kırsal kesimlerde yer alan eczanelerde Ketoral şampuanın satış fiyatı 50 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bunun sebebi ise ulaşım masrafları ve stok bedeli olarak bilinmektedir.

Ketoral şampuanı eczaneden veya internet üzerinden daha ucuz fiyata almanın yolu yoktur. Türkiye genelinde ki tüm eczanelerde Ketoral’ın taban satış fiyatı 20 TL 50 kuruş iken, tavan fiyatı ise henüz belli değildir. Az önce de belirttiğimiz gibi bir bağlı olduğunuzun ilçenin ecza depolarına uzaklığına göre fiyatlarda farklılık gözlemlenebilmektedir.

Ketoral egzama şampuanın eczane fiyatları ile ilgili detaylı bilgiyi müşteri temsilcilerimizden alarak adresinize kapıda ödeme yöntemi ile sahip olmak istiyorsanız hemen 0537 382 70 22 numaralı hattımızı arayabilirsiniz. Dilerseniz de ekranın sol alt kısmında yer alan Whatsapp üzerinden aklınıza takılan soruları uzman eczacılarımıza sorabilirsiniz.

Ketoral şampuan kullanıcı yorumları

Eczanelerde satılan Ketoral egzama şampuanını kullananlar, sitemize geri bildirimde bulunmuşlardır. Yayınladığımız kullanıcı deneyimleri arasında en çok beğenilen ve etkileşim alan 3 olumlu, 2 olumsuz yorum şu şekildedir;

Adnan Bahçe: Saç diplerimde ki kaşıntıdan dolayı dermatoloji uzmanına muayene olmaya gittim. Seboreik dermatit hastalığına yakalandığımı söyledi. Tedavi için kısa süreli kullanmam gereken Ketoral ketokanozal şampuanı önerdi. Bir hafta boyunca kullandım ve gerçekten işe yaradığını gördüm. Fakat, şampuanı kullanmayı bıraktıktan sonra tekrardan eski egzamam başladı.

Fuat Balcı: Doktorumun tavsiye ile kullandığım bir üründü. Satın almadan önce google arama motorlarından Ketoral şampuan kullananların yorumlarını okudum. Kullanıcı deneyimleri %40 oranında olumsuzdu ama ben yine ürüne şans vermek istedim. Herkes gibi bende çok az etkisini gördüm ama saç derimi oldukça rahatlattı.

Barış Ekici: İnanılmaz derece de kötü bir egzama şampuanı. Eczanelerde satıdığı için güvenilir olur düşüncesi ile satın almıştım. İlk kullanımdan itibaren saçlarımı dökmeye başladı ve hafif beyazlattı. Bunun yanı sıra saçlarımın bazı bölgesinde egzama yokken , olmayan kısımlara da yayıldı. Açıkcası kullandığım egzama şampuanı saçımı daha da maf etti. Bende işe yaramadı arkadaşlar bilginiz olsun.

Ayşegül Canlı: Kızımın saçında çıkan seboreik dermatit için kullanmıştım. 18 yaş altının kullanması sanırım yasakmış ama bizde herhangi bir sorun teşkil etmedi. Egzama kabukları, yaralar ve kızarıklıklar tamamen geçti. Allah’a şükür şu anda hiç bir sorunumuz yok.

Ebru Ertekin: İnternet üzerinde reklamlarını gördüğüm sülfatsız QL egzama şampuanı ile eczanede gördüğüm Ketoral medikal şampuan arasında kararsız kalmıştım. Eczacı arkadaşıma sorduğum zaman QL markasının içeriğinin bitkisel ama pahalı olduğunu söyledi. İlk etapta dilerseniz ucuz egzama şampuanı ile başla daha sonra QL’e para verirsin dedi. Dediği gibi ilk olarak Ketoral medikal şampuanı denemeye karar verdim. 6. kullanışımda dahi etki göremeyince direk bıraktım ve paraya kıyarak birkisel içerikli QL markasını aldım. İlk etapta biraz pahalı gibi geliyordu fakat hastalığımı tedavi edince farklı markalara para ödemediğim için çok uyguna geldi.

QL egzama şampuanın ilk kullanımında dahi kaşıntılarım direk kesildi. Özellikle kabuk bağlamış bölgelerimde çok etkisini gösterdi. İki ürün arasında kararsız kalırda bana sorarsanız hiç düşünmeden bitkisel QL şampuanı alın derim. Bir kutu fiyatı 99 TL dahi olsa bir hastalığı direk tedavi ediyor. Ayrıca fiyat kıyaslaması yaparken içeriklere göre değerlendirilmeli diye düşünüyorum. Çünkü, 20 TL’ye satılan Ketoral’ın içinde 5 farklı etken madde varken, QL’in içerisinde ise 26 farklı etken madde yer almaktadır. Aslında içeriklere göre fiyat analizi yapılırsa QL daha uygun fiyata geliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*